18. јул 2019. године – Захваљујући истраживачима са Универзитета Ирвин из Калифорније, који су развили систем „DeepCubeA“, у свету иновација је постигнут нови рекорд – применом вештачке интелигенције, за само 1.2 секунде, у 28 потеза, сложена је Рубикова коцка.
Други истраживачи су раније направили робота који Рубикову загонетку решава за свега 0,38 секунди, при чему су користили људски скриптоване алгоритме. За разлику од њих, калифорнијски истраживачи решавају 3Д Коцку без помоћи човека.
Овај систем је успео да реши 1000 насумице расформираних коцки у 100 одсто свих тест конфигурација, односно да пронађе најкраћи пут до циља у 60,3 одсто случајева.
Машинско учење је подразумевало да се систем бави Рубиковом коцком на начин који је супротан људској логици, играјући је обрнуто. „DeepCubeA“ је одиграо 10 милијарди различитих комбинација у два дана, како би број потеза био мањи од 30.
Поређења ради, најбржа комбинаторика коју примењују људи је 50 потеза.
Иако је вештачка интелигенција побеђивала најпознатије играче шаха на свету, ова коцкаста комбинаторна слагалица дуго је представљала изазов за системе који функционишу без помоћи човека.
Тродимензионално решење најпознатије коцке на свету, подразумева симболичко, математичко и апстрактно размишљање. Због своје брзине и ефикасности оно може да се користи за решавање сложених научних, математичких и инжењерских проблема.
То је посебно важно уколико се узме у обзир податак да број могућих комбинације ове коцке страница 3x3x3, износи 43 квинтилиона (1018) и да се методом случајног одабира потеза никада не би дошло до решења.
Рубикова коцка је механичка играчка коју је 1974. године изумео мађарски проналазач и професор архитектуре Ерне Рубик, сасвим случајно. Намера му је била да истражује структурални дизајн и да студентима објасни 3Д геометрију. Након што је померио низ квадрата исте боје са једне стране своје коцке, и схватио да они не могу да се врате у првобитан положај, Ернеу је било потребно читавих месец дана да реши сопствену енигму.
Данас је Рубикова коцка једна од најпродаванијих играчака на свету, са више од 350 милиона продатих примерака. Такмичења у брзом решавању ове коцке организује светска организација World Cube Association.
(Извор: http://gizmodo.com)
© 2018 Сва права задржана