30. јул 2019. године – Стручњаци за мекане материјале са Калифорнијског универзитета у Сан Дијегу и њихове колеге са кинеског Института за технологију Harbin, креирали су роботска контактна сочива, која корисницима омогућавају да трептањем увећају слику.
Научници су прво измерили електрични потенцијал ока, који се назива још и електро-окулографски сигнал. Он настаје када око врши специфичне покрете, као што је поглед улево, удесно, треперење ока, или двоструки трептај.
На основу овог сигнала, направили су реактивна сочива која функционишу попут објектива на камери. Она опонашају природне електричне сигнале у очној јабучици, који постоје чак и када је око затворено.
Иновативна сочива су направљена тако да директно реагују на електричне импулсе ока. Састоје се од полимера који се шире када је потребно да се слика зумира, или смањи једноставним покретима ока.
Захваљујући способности ока да мења своју жаришну дужину, ова мекана сочива зумирају у тренутку. Двоструким трептајем корисник шаље сигнал који увећава слику.
Нова роботска сочива своју примену налазе у визуелним протезама, подесивим наочарима и такозваној роботизованој даљини.
(Извор: http://eandt.theiet.org)
© 2018 Сва права задржана