26. јул 2019. године – У свету високих технологија, да бисте напредовали, неопходно је да развијате такозване soft skills, односно меке вештине. У пословном окружењу, које одликују брзе промене, важно је да будете емоционално интелигентни. Шта ови појмови заправо значе и због чега су нам толико битни у нашој дигиталној ери?
Hard skills, или тврде вештине, јесу знања и професионалне компетенције стечене формалним образовањем. Поједностављено, то су техничке особине попут стечене дипломе, знања страног језика, компјутерске писмености. Насупрот њима soft skills, или меке вештине су оне које одређују нашу способност сналажења у пословном окружењу. Једноставно, то су људске особине.
У меке вештине спада критичко размишљање, прилагодљивост, креативност, флексибилност, радна етика, активно слушање, управљање бесом. Техничке, језичке, математичке, интерперсоналне и комуникацијске вештине такође припадају оном што називамо soft skills.
У пословном свету који се мења захваљујући убрзаном технолошком развоју, поседовање меких вештина представља главну конкурентску предност радника и целих организација. Послодавци и регрутери се све више опредељују за кандидате који су иновативни и креативни. Уместо адекватних, бирају се идеални кандидати.
Меке вештине су важне за корпоративну каријеру и нису опционе, оне су деликатне и неопходне. Светска економија се заснива на примени управо ових личних и професионалних вештина, које су од изузетног значаја за развој предузетништва.
Високо квалификовани и добро плаћени послови захтевају раднике који су емоционално интелигентни. Такви запослени свесно контролишу и изражавају своје емоције и успевају да разборито управљају интерперсоналним односима. Будућност рада припада онима који поседују емоционалне и социјалне вештине.
Софистицирана вештачка интелигенција, која се базира на машинском учењу, није у стању да аутоматизује меке вештине људи. Постоје послови у којима машине неће моћи да замене човека, већ ће људи и роботи радити заједно.
У задацима који захтевају брзо размишљање и доношење одлука, људи ће увек имати апсолутну когнитивну предност. Било да је у питању креативност, преговарачка способност, изражавање емпатије и саосећајности, све ово је област доминације реалне људске свести.
Данас у индустријама у развоју 30-40 одсто радних места захтева меке вештине, које односе предност над традиционалним, техничким особинама. За разлику од индустријске револуције, која је захтевала физичку снагу запослених, доба нових информационих комуникација тражи раднике знања.
У свету иновативности и нових технолошких решења, тврде вештине имају кратак рок трајања, док је будућност рада резервисана за раднике који су у стању да развијају своје емоционалне и друштвене вештине и да их примењују и преносе у свом пословном окружењу.
(Извор: http://www.inc.com)
© 2018 Сва права задржана