Београд, 31. март 2020 – Четврто по реду онлајн „meetup“ предавање у реализацији Ај-Си-Ти Хаба из Београда и Кабинета министра за иновације и техолошки развој, под називом „Data science шта је то?“, одржала је Валентина Ђорђевић из компаније Things Solver.
Технолошки предузетници и стартапери окупљени око Регионалних иновационих стартап центара у Србији учествовали су на онлајн “meetup”-у за који се регистровало више од 100 корисника.
Data science се назива још и напредном аналитиком, или науком вођеном подацима. Она представља корак напред у односу на традиционалне моделе машинског учења и друге програме.
Од посебне важности је то да се Data science не односи само и искључиво на прикупљање информација и њихову анализу, већ се тиче и моделовања будућности. Напредна аналитика у том смислу омогућава да се кроз рад са подацима изводе предикције које омогућавају клијентима да унапреде своје пословање.
Као лидери у примени Data science наведене су компаније Гугл, Фејсбук, Нетфликс, Убер…
Оно што посебно звучи охрабрујуће је да не постоји човек који има све компетенције, већ да у овим компанијама формирају тим у коме раде са доменским експертима и где свако поседује комплементарне вештине.
Интересантан податак је да у Србији најбољи у области Data science нису програмери, већ психолог и економиста, јер је за овај посао од велике важности да волите да радите са подацима, да их групишете и визуализујете.
Формално образовање за Data science пружају одређени предмети на Факултету организационих наука, Факултету техничких наука, Електротехничком факултету и то они предмети који су у вези са статистиком, вероватноћом и машинским учењем.
Будући да је ово област која се брзо развија, неопходно је и неформално образовање које се стиче захваљујући курсевима, блог постовима, научним радовима и сличним неформалним методама.
У завршници предавања истакнуто је да Србија као тржиште коме се обраћају клијенти из Европе и света може апсолутно да парира светским трендовима захваљујући својим изванредним компетенцијама у области Data science.
На самом крају предавања закључено је да би се неко бавио Data science неопходно је да испуни два услова, а то су проналажење доброг ментора и фокусирање на пројекат, без прескакања неопходних корака.
© 2018 Сва права задржана