Министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић рекао је данас да је на конкурс за програм раног развоја и програм суфинансирања иновација који је трајао од 2. априла до 1. јуна пристигло укупно 218 пријава, а да су заинтересовани могли да конкуришу за средства до 400 милиона динара.
У интервјуу Првом програму Радио Београда, Поповић је навео и да је његово министарство доделило 116 иновационих ваучера за сто компанија у износу од 72 милиона динара и да држава на тај начин подстиче сарадњу фирми, малих и средњих предузећа с једне, и научних института и факултета с друге стране.
“Њих добијају мала и средња предузећа, али могу да их користе искључиво за плаћање услуга научно истраживачких организација или факултета. На тај начин промовишемо сарадњу науке и индустрије. Вредност једног ваучера износи 800.000 динара и једна компанија може два пута да се кандидује, а све се реализује преко Фонда за иновациону делатност”, рекао је он.
Поповић истиче да је важно што више повезати науку и привреду, јер наука није за полице у библиотеци већ је наука за привреду и индустрију. Он напомиње да се нажалост, у Србији и даље највећим делом наука финансира из државних средстава, за разлику од Швајцарске где се 90 процената свих истраживачких и научних пројеката финансира из индустрије. “То је нама циљ, Србија је на добром путу, јер наука треба да буде усмерена на развој иновација и научних сазнања која ће омогућити лакши живот људима”, оценио је Поповић.
Он је истакао и да је буџет за иновације у 2018. години повећан пет пута, што показује да су председник и цела влада препознали значај иновација и потенцијал који Србија има у иновацијама.
Фото: В. Живојиновић
© 2018 Сва права задржана