БЕОГРАД, 14. мај 2019. године – У осам градова у Србији током маја и јуна, први пут биће отворени регионални иновациони стартап центри, најавио је данас министар за иновације и технолошки развој, Ненад Поповић и нагласио да је у 2018. извоз ИТ индустрије био 1,15 милијарди евра.
„Желимо да млади у свим градовима имају исте могућности да отварају своје стартап компаније, као и њихове колеге из Београда, Новог Сада или Ниша“, рекао је Поповић новинарима у паузи конференције посвећене малим и средњим предузећима „Снага СМЕ – Подстицај и раст предузећа“, која се одржава под покровитељством Привредне коморе Србије.
Објаснио је да ће у регионалним иновационим стартап центрима, осим најмодерније опреме и одличног простора, имати могућност да добију рачуноводствену, финансијску, правну, маркетиншку и менторску подршку.
Имаће, каже, редовне консултације са својим колегама и експертима и из земље и из иностранства.
„Све то ће да плати Влада Србије, јер желимо да младима омогућимо потенцијал да отварају своје компаније, не да сви траже будућност у јавним предузећима или у неким другим компанијама, већ да започну свој бизнис“, рекао је Поповић.
Нагласио је да је будућност у малим и средњим предузећима, а да држава настоји да младима после завршетка фалкултета и средње школе помогне да покрену своју стартап компанију и тако започну неки иновациони и технолошки процес који сигурно може донети будућност и њиховом граду и целој Србији.
Поповић каже да су инжењери највећи потенцијал који Србија има за будућност, а да је будућност Европе и целог света пре свега у области вештачке интелигенције и роботике у чему, наглашава, Србија може да буде изузетно конкурентан партнер.
Навео је да је данас Кина један од светских лидера вероватно број један у вештачкој интелегеницји заједно са САД.
„У сарадњи са ове две земље наши иноватори и компаније које се баве новим технологијама у области вештачке интелегенције и роботике имају велике могућости за излазак на глобално светско тржиште“, рекао је министар.
Истакао је да је економија базирана на знању будућност Србије, те да је то Србија препознала и да ИТ индустрија сада значајно утиче на БДП Србије.
„Будућност је у новим технологијама, а мала и средња предузећа и јесу основ за то“, рекао је Поповић.
Навео је да је цела Европа препознала као проблем заостајање у технолошком развоју малих и средњих предузећа у односу на технолошки ниво највећих светских корпорација.
Зато, додаје, цела Европа прави програме како да мотивише мале и средње привреднике да подигну технолошки ниво својих предузећа и државе и раде и на тој и помоћи и прављењу стратегија, те да ће Србија, користећи и знања европских колега и колега из САД, Кине и Русије, такође, омогућити да мали и средњи привредници буду мотивисани да подигну технолошки ниво својих предузећа.
То значи да у предузећа укључе роботе и најновије технологије, каже Поповић и наводи да они то неће финансирати сами, већ ће у томе моћи да рачунају на помоћ државе.
„Индиректно, кроз неко време, сигурно ће све то да се врати држави неколико пута“, рекао је Поповић.
(Танјуг)
© 2018 Сва права задржана