БЕОГРАД – У Привредној комори Србије 3. септембра је одржан семинар о технологијама руске корпорације “Росатом”, а министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић је истакао да повезивање са том корпорацијом представља огромну шансу за српске фирме из области електротехинике, медицине, машиноградње, ИТ-а, пољопривреде и роботике.
То је изузетна шанса истовремено и за трансфер знања за наше научно-истраживачке опрганизације и универзитете, указао је Поповић.
Министар Поповић је подсетио да је у мају, у Сочију, са генералним директором “Росатома” Алексејем Лихачовом потписао споразум о сарадњи између Владе Србије и те руске државне корпорације.
“Тај споразум је одлична основа и гарант будуће сарадње српских институција, али и бизниса, са партнерима из Росатома. Уверен сам да ће та сарадња донети директне нове инвестиције и радна места у Србији”, каже Поповић.
Нагласио је да ће долазак “Росатома”, једне од највећих руских државних компанија и глобалног лидера у области примене нуклеарне енергије у мирне сврхе, послати јасан сигнал и бројним руским малим и средњим компанијама да дођу у Србију и остваре интензивну сарадњу са српском привредом.
Поповић је рекао да “Росатом” обухвата више од 300 предузећа са преко 250.000 запослених, те да је та компанија моћан систем који је глобално оперативан и који нуди заокружена техничка решења, производе и услуге у области нукеларне енергије.
Навео је и да је у пословном смислу “Росатом” активан на пет континената, а да у Европи остварује пословне активности у 16 земаља: Финској, Шведској, Аустрији, Холандији, Белгији, Немачкој, Француској, Шпанији, Енглеској, Швајцарској, Чешкој, Словачкој, Пољској, Мађарској, Литванији и Бугарској.
“Међутим, у овом тренутку Росатом не послује у Србији и зато смо ми данас овде да разговарамо о пословној сарадњи српске економије и српског бизниса са Росатомом”, каже Поповић.
У овом тренутку “Росатом” има договорених послова у висини од 133 милијарде долара у следећих десет година и то је податак који, истиче Поповић, најбоље говори о стабилности и снази ове компаније, али и о прилици која у тим пословима може да се отвори за српске добављаче.
“Српске компаније могу да буду добављачи производа и услуга за Росатом не само у Русији, већ и на другим тржиштима на којима је Росатом присутан”, навео је Поповић и истакао значај данашњег скупа не само за развој сарадње са Росатомом и њихових будућих партнера у Србији, већ и за развој привредне и научно-истраживачке сарадње Србије и Русије.
“Желимо ангажовану и друштвено релевантну науку и Србију која се развија као друштво засновано на знању и иновацијама. Влада Србије чини огромне напоре да се оснажи веза између науке и привреде, која у будућности треба да допринесе економском расту и већем запошљавању”, нагласио је Поповић
© 2018 Сва права задржана