БЕОГРАД, 13. децембар 2018. године – Србија у будућности може да пружи најбољи амбијент за развој шампионских компанија у области иновација, изјавио је данас министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.
На отварању конференције “Тhe Economist: Свет у 2019”, Поповић је рекао да Србија прати процесе у Европи и своју развојну политику усмерава у правцу изградње паметне индустрије која ће стварати нову вредност на глобалном трижишту.
Поповић је ракао да смо недавно видели зачетак такве индустријске производње у Крагујевцу где ће се производити шинска возила за цео свет, у партнерству са Сименсом, једном од најреномиранијих немачких и светских компанија.
“То је одличан спој српског инжењерског потенцијала, сјајних услова за инвестиције које омогућава наша влада и технолошког знања које ће Сименс донети у Србију”, рекао је Поповић и навео да треба да будемо задовољни јер имамо више радних места, посебно оних “паметних” у високотехнолошком сектору.
Истакао је да Србија има моћан образовни ресурс, будући да су инжењери мотор сваке индустрије, те да је по том питању врло оптимистичан.
“Нећу погрешити ако кажем да је Србија водећа инжењерска сила на Балкану”, рекао је Поповић и поручио да зато Србија своје развојне програме усмерава ка индустрији знања, иновацијама и иновационом предузетништву.
Навео је да је будућност Србије у вештачкој интелигенцији, роботици и дигитализованој производњи, те да Србија иновације разуме као економску категорију.
Најавио је да ће у 2019. бити настављено спровођење програма за развој иновација и подизања иновационих капацитета српске привреде и друштва, те да буџет за идућу годину предвиђа раст издвајања за развој највреднијих ресурса, а то је знање.
“Настављамо са изградњом иновационих и научно-технолошких паркова у Новом Саду и Нишу, као и индустријског парка у Борчи”, каже Поповић.
Навео је и да ће бити наставаљен програм изградње регионалних стартап центара јер је намера да се пруже једнаке шансе за развој младих на читавој територији Србије, као и подршка развоју женског иновационог предузетништва.
Истакао је да је Влада Србије одлучна да све своје ресурсе усмери ка паметној индустријализацији, те да је у области иновација спремна за сарадњу са међународним партнерима, са САД, Русијом, Кином, Израелом и свим другим земљама које су спремне да са Србијом деле иновативна знања.
© 2018 Сва права задржана