БЕОГРАД, 21. мај 2019. године – Министар за иновације и технолошки развој, Ненад Поповић, отворио је данас 63. Међународни сајам технике и техничких достигнућа у Београду који ће у наредна три дана окупити више од 600 домаћих и страних директних и индиректних излагача и других учесника из више од 30 земаља.
Он је навео да је Србији потребна модерна дигитална индустрија заснована на платформи индустрији 4.0 како бисмо наставили да снажно економски напредујемо.
Такође је додао да су иновациона и дигитализована мала и средња предузећа кичма модерне економије.
Поповић је на београдском Сајму рекао да се појам индустрије 4.0 широко примењује у целом свету, али да посебну шансу за Србију види у развоју малих и средњих предузећа са напредном иновативном и дигиталном компонентом.
Он је указао да су у Европи мала и средња предузећа носиоци чак 90 одсто укупног бизниса и да запошљавају чак две трећине укупно радно способног становништва и да су продуковала око 85 одсто нових радних места.
Он је истакао да је Европска комисија кроз шири спектар политика изградила један конзистентан развојни оквир који је усмерен ка МСП и да ће и Србија следити и пратити тај правац.
Циљ је како је министар казао да се обезбеди стимулативни пословни амбијент, промовише предузетништво и развија предузетнички дух, оснажи приступ новим тржиштима, олакша приступ фондовима за подршку развоја МСП….
Министар је важним истакао јачање кооперантске индустријске мреже а посебно њене иновационе компоненте и додао да је то један од главних изазова српске привреде у будућности.
Он је навео да Влада Србије конккретним мерама, а посебно активностима које се спроводе кроз оквир Развојне агенције Србије, ПКС, Фонда за иновациону делатност и технолошки развој чини велики напор да се ефективно делује на овај сегмент и ојача сектор производних малих и средњих предузећа.
Министар истиче и да остаје још доста тога да се уради, и као пример навео да је важно да се изграде програми јавног и приватног партнерства попут оних које је изградила ЕК у оквиру Хоризион 2020 оквирног програма.
Он је подсетио на програм ППП РОБОТИКС, односно програм јавног партнерства за роботику који, истакао је, и Србија жели да прати.
Министар је нагласио да је роботика, односно вештачка интелигенција кључна технологија наредног великог технолошког таласа после интернета.
Такође је истакао да ћемо заједно са европским партнерима радити на развоју програма за роботизацију сектора малих и средњих предузећа како би на одрживим основама дошли до адекватног одговора и створили услове да у будућности мала и средња предузећа буду опремљена технологијом која ће их учинити глобално компететивним.
Истакао је да је стварна снага сектора МСП у иновацији, технологији и знању.
„Србији је потребна индустрија знања, а не индустрија мишића и то је Влада Србије ставила као свој основни приоритет“, рекао је Поповић.
Министар је учесницима пожелео успешан сајам технике и склапање важних нових послова који ће резултурати подстицајем примене иновација у индустрији и стварањем додатне вредности за српску економију и друштво.
Сајам технике и техничких достигнућа ће трајати до 24. маја, а осим домаћих излагача наступају и излагачи из Белгије, Аустрије, Македоније, Данске, Египта, Чешке, Француске….
(Танјуг)
© 2018 Сва права задржана