САНКТ ПЕТЕРБУРГ, 6. јун 2019. године – Међународни економски форум у Санкт Петербургу (СПИЕФ), традиционални руски “Давос”, отворен је у Експо форуму, а главна тема ове године је развој и модернизација енергетског сектора.
Србија и ове године учествује на СПИЕФ-у а министар за иновације и технолошки развој, Ненад Поповић, који ће у Русији провести два дана, са руским и међународним партнерима разговараће о сарадњи у области иновација и дигиталне економије.
На форуму, који се одржава од 6. до 8. јуна, учествује и министар спољних послова, Ивица Дачић, министар енегетике Александар Антић и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.
Поповић је од јутрос већ имао билатерални састанак са министром спољних послова Мађарске, Петером Сијартом на којем је потврђено снажно политичко и економско партнерство Мађарске и Србије.
Посебно је истакнута перспектива и значај развоја сарадње у области иновација и нових технологија.
Поповић се данас састао и са ректором Руске академије за националну економију и јавну управу при председнику Руске Федерације Владимиром Мауом, са којим је разговарао о стварању младих лидера и “кадрова будућности”.
Иначе, то је највећа образовна институција у Русији, са 54 филијале у осам федералних округа Руске Федерације.
Академију похађа више од 180.000 студената, а у њеном саставу ради 1.000 доктора наука и професора, као и 3.000 кандидата за докторе наука и ванредних професора.
Један од основних задатака Академије је образовање будућих политичких и пословних лидера Русије, а посебан акценат ова институција ставља на област иновација и дигиталне економије као основе за стварање кадрова будућности.
Министар се састао током дана и са председником Републике Чувашије, Михаилом Игњатјевим, а на том састанку било је речи о развоју сарадње између региона Србије и Русије.
Поповић ће, такође, данас говорити на панелу “Руско-европски односи данас и сутра: Изазови и могућности за економску сарадњу”, на којем ће учествовати и министар економског развоја Русије, Максим Орешкин, министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто, заменик премијера Белгије Крис Петерс, заменик генералног директора Руских железница, Александер Мишарин и други.
Поповић ће сутра учествовати у панел дискусији “Стварање кадрова за прелазак на економију будућности”.
На том панелу ће, поред Поповића, учествовати и министар образовања и науке Руске Федерације, Михаил Котјуков, федерални министар економије и енергетике Немачке, Петер Алтмајер, директорка руске Агенције за стратешке иницијативе, Светлана Чупшева, министар у Влади Москве и директор Департмана за економску политику и развој града Москве, Денис Тихонов и други.
Током трајања форума, министар Поповић ће имати билатералне састанке са министром пољопривреде Руске Федерације Дмитријем Патрушевим, министром економског развоја и технологија Словеније Здравком Почивалшеком, генералним директором Државне корпорације Росатом Алексејем Лихачовим.
Поповић ће се састати и са другим представницима држава и лидерима компанија у области иновација и дигиталне економије из Европе, Кине, Америке, Израела и других земаља.
Међународни економски форум у Санкт Петербургу, који се од 1997. године одржава у овом граду, а од 2005. године под покривитељством председника Русије, Владимира Путина, окупиће више од 17.000 посетилаца из више од 140 земаља света.
Ове године на форуму поред председника Русије Путина учествују и председник Кине Си Ђинпинг, председник Бугарске Румен Радев, премијер Јерменије Никол Пашињан, премијер Словачке, Петер Пелегрини, као и генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш.
Поред бројних шефова држава, премијера и министара, на форуму ће бити присутно и више од 200 лидера водећих светских компанија и око 700 најутицајнијих компанија из Русије.
Дебата о енергетици је важна у пословном програму СПИЕФ-а, а на сесији ће бити представљена свеобухватна анализа одрживог развоја нафтне и гасне индустрије, уз нагласак на њену мултинационалну, мултикултуралну природу и географску разноликост, најавио је организатор форума, Фондација Росконгрес.
Током дискусије, учесници ће разменити мишљења о трендовима на енергетским тржиштима, о трансформацији глобалне нафтне и гасне индустрије, о утицају геополитичких фактора на тржишта, а процениће и потенцијал за сарадњу и иновације зарад ефикасног преласка на економију са ниском емисијом угљен-диоксида.
Панелисти ће дискутовати о руској стратегији за тржишта нафте и гаса, као и о успостављању праве равнотеже између максимизирања улагања у производњу нафте у настојању да се повећа тржишни удео и могућности наставка тесне сарадње са земљама произвођачима нафте у циљу ограничавања производње.
Извештач “Блумберг” телевизије Анмари Хордерн ће 7. јуна модерирати сесијом, а међу главним говорницима су руски министар енергетике, Александар Новак, извршни директор Руског директног инвестиционог фонда, Кирил Дмитријев и директор Ројал Дач Шела, Бен ван Берден.
Најављена је и сесија о стратешком путу за енергетске компаније.
Државе чланице Уједињених нација 2015. године су једногласно подржале резолуцију “Трансформација нашег света: Агенда за одрживи развој до 2030. године, која дефинише акциони план за подизање животног стандарда, очување планете и постизање просперитета.
Нафта и гас ће, како се наводи у агенди, задржати системску улогу у глобалној структури енергетских ресурса, а континуирани развој индустрије биће кључ за елиминацију глади и сиромаштва, смањење социјалне неједнакости и осигуравање доброг животног стандарда, који је обавезан за одрживи развој.
(Танјуг)
© 2018 Сва права задржана