Нови Сад, 27. јун 2019. године – „Један од циљева ове Владе јесте да у будућности имамо више инжењера, јер је будућност у техничким факултетима и новим технологијама“, истакао је министар за иновације и технолошки развој, Ненад Поповић, на свечаности поводом 40 година од оснивања Департмана за индустријско инжењерство и менаџмента Факултета техничких наука у Новом Саду.
Он је том приликом истакао важност овог факултета за представљање наше земље на технолошкој мапи света. „Ово Одељење је важан ресурс који Србија има. Наши инжењери су препознати у целом свету и Влада Србије ће наставити да подржава Факултет техничких наука у Новом Саду и све департмане који дају изузетне инжењере“, изјавио је Поповић.
Поповић је рекао да је Нови Сад препознат као извор за стартапове који досежу светске висине, јер запошљавањем на хиљаде инжењера директно утичу на повећање БДП-а Новог Сада, Војводине и целе Србије.
Министар за иновације је истакао да имамо изванредне факултете, професоре, талентоване студенте, што заједно чини окосницу будућег економског развоја Србије и додао да ће их Влада Србије материјално подржавати.
„Најважније је опредељивати средства у науци, иновацијама и новим технологијама и само се заједничким радом државе, академске средине и привреде може доћи до доброг резултата“, изјавио је Поповић.
Он је истакао значај повезивања науке и привреде, у чему лежи будући економски развој сваке државе. „Влада ће учинити све да направи велики помак у том спајању науке и привреде, а мост су управо иновације и нове технологије за већи БДП Србије“, рекао је Поповић.
Министар Поповић је изнео податак да су се средства буџета Републике Србије за иновације и нове технологије у последње две године повећала десет пута и да ће се тај број повећавати. „Сваки динар уложен у ове технологије враћа се десет, двадесет, или тридесет пута увећан и то су доказале земље лидери у иновацијама, попут Израела, САД, Финске, Русије и других великих европских земаља“, закључио је Поповић.
Он је подсетио на изградњу иновационе инфраструктуре, два научно-технолошка парка на Факултету техничких наука у Новом Саду и Електронском факултету у Нишу, у вредности од преко 30 милиона евра, као и изградњу нове зграде на Факултету организационих наука у Београду, за студенте који се баве информационим технологијама.
Поповић је посебно истакао изградњу нове зграде са најновијом опремом Института за примену дигитализације у пољопривреди, Биосенс, у Новом Саду.
Министар за иновације у Влади Републике Србије најавио је отварање иновационих стартап центара у Суботици, Зрењанину, Старој Пазови, Крушевцу, Ваљеву, Горњем Милановцу, како би се помогло иноваторима и свим онима који желе да се баве иновацијама у регионалним центрима који немају своје Универзитете.
Бојан Лалић, професор Факултета техничкин наука у Новом Саду изјавио је да је фокус Департмана за индустријско инжењерство и менаџмент у наредном периоду на Националном центру за вештачку интелигенцију, роботику и образовне технологије. „Овај центар биће на понос Србије, а у овом делу Европе једини и то су теме којима ћемо се бавити“, изјавио је професор Лалић.
На свечаности у Новом Саду додељене су плакете, повеље и захвалнице онима који су дали значајан допринос развоју департмана и његових наставних и образовних процеса.
© 2018 Сва права задржана