САНКТ ПЕТЕРБУРГ, 6. јун 2019. године – Министар за иновације и технолошки развој Србије, Ненад Поповић, поручио је данас на економском форуму у Санкт Петербургу да у савременом свету економске санкције немају ниједно разумно оправдање, а министар спољних послова Мађарске, Петер Сијарто да је лицемерно што су земље које су највећи критичари Русије оствариле највећи раст трговине са Русијом у последњих пет година.
Поповић је на панелу “Руско-европски односи данас и сутра: Изазови и могућности за економску сарадњу” рекао да се потпуно слаже са Сијартом, као и да Србија најбоље зна колико су сваке санкције бесмислене, с обзиром на искуство из деведесетих година.
“По мом мишљењу сваке санкције су неразумне за било које економске односе и не помажу никоме”, казао је Поповић додајући да иза сваке одлуке о санкцијама стоје политички, а не економски разлози.
Навео је да санкције ЕУ према Русији немају никакав ефекат, јер, према његовим речима, привреда и економија, као вода, увек нађу пут да превазићу све препреке.
“Санкције никоме нису донеле добро, јачање економске сарадње је кључно за постизање политичке стабилности”, навео је Поповић.
“Када причамо о новим технологијама, вештачкој интелигенцији и слично…како санкције могу да казне или помогну неком, то је сасвим превазиђена ствар и припада прошлости”, поручио је Поповић и додао да су санкције потпуно несхватљива ствар у доба развоја дигитализације.
Зато, каже, имамо случајеве кршења санкција и зато има доста европских производа у Русији, а нарочито је изражен случај да европски производи долазе у Србију и ту се препакују и продају у Русији.
Поповић истиче да Србија сарађује са ЕУ и Русијом и да је зато за европске земље економски мост између Русије и Запада.
Подсетио је да многе европске компаније зато долазе у Србији како би своје производе продавале у Русији без царине.
Као пример је навео словеначко Горење које чак око 90 одсто производње продаје на руском тржишту.
“Сви они виде Србију као мост за европско и евроазијско тржиште”, рекао је Поповић и нагласио да се види да бизнис може да превазиђе санкције.
Министар је позвао инвеститоре из Русије и ЕУ да улажу у Србију, посебно у област ИТ и иновација.
“У Србији послују неке од највећих светских ИТ и технолошких компанија, амерички Мајкрософт, француски Шнајдер Електрик, немачки РТРК, амерички Ен-си-ар, немачки Сименс. Мајкрософт има само два развојна центра у целој Европи, а један од њих је у Србији. Јасно је да је једна од главних предности Србије за привлачење страних инвеститора – знање наших ИТ инжењера”, рекао је Поповић.
Подсетио је да Србија има најбоље инжењере јужно од Беча и Минхена, да је Београдски универзитет један од четири најбоље рангирана на Шангајској листи у Централној и Источној Европи.
“Само на Београдском универзитету имамо 17 СТЕМ факултета са око 42.000 студената на свим нивоима”, рекао је Поповић.
Србија се ове године, први пут, и једина у региону, нашла у истраживању најреномираније светске истраживачке куће за стартап екосистеме, Стартап Џином (Startup Genome) из Сан Франциска.
“У том истраживању смо добили највише оцене, 10 за раст инвестиција и девет за раст укупног броја стартап компанија. Као наша кључна предност у извештају истакнут је квалитет инжењерског кадра, који је сврстан међу пет најбољих у свету”, рекао је Поповић.
Сијарто је рекао да је Мађарска изгубила седам милијарди долара због европских санкција уведених Русији.
“Ако погледате у последњих пет година, без емоција сагледате да ли су разумне те санкције, можете само закључити да нису”.
Сијарто је рекао да само могу да буду два разлога санкција: политички и економски, али да и економски увек има политичку позадину.
Он је нагласио да је потребна дискусија по питању оправданости санкција ЕУ према Русији и да Мађарска то стално тражи, али да до тога не долази.
“Бројке ће вас можда изненадити када је реч о трговини са Русијом. Видимо да су Немачка и Русија повећале трговину за чак 29 одсто у последње три године, Француска и Русија за 45 одсто, Италија и Русија за 24 одсто. Док је Мађарска од 2014. изгубила седам милијарди долара извозне могућности”.
Сијарто истиче да је потпуно лицемерно да под санкцијама земље које највише критикују Русију управно оне и највише сарађују и зарађују на Русији.
Додао је да стварно верује да те санкције служе томе да се монополизује сарадња са Русијом и да се истисну друге земље из тога.
“Исто је и када причамо и о сарадњи САД и Кине, видимо да је исто”, навео је Сијарто.
Један од учесника панела, заменик премијера Белгије Крис Петерс, казао је да је Белгија најотворенија економија на свету и да је веома осетљива на било какве препреке које стоје на путу слободној трговини.
Он је, међутим, поручио да је Белгија члан ЕУ и да поштује политику санкција ЕУ према Русији. “Једино решење је дијалог, морамо да тражимо решења за столом”, рекао је Петерс.
(Танјуг)
© 2018 Сва права задржана