БЕОГРАД, 15. децембар 2018. године – Електотехнички факултет у Београду обележио је 70 година од оснивања, а министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић каже да је дигитализација један од највиших политичких и развојних приоритета Владе Србије и да у том послу као партнера види управо Електротехнички факултет.
Поповић је рекао да је дигитализација пре свега друштвени приоиртет и императив за будућност Србије као дела Европе и њене специфичне културе, те да је приоритет модернизација српског друштва кроз свеопшту дигиталну трансформацију.
“Када кажем дигитализација, ја мислим Електротехнички факултет у Београду”, поручио је Поповићи.
У фокусу Владе је, каже, дигитализација јавне управе, здравства, школства, а пре свега масовна дигитализација производне базе Србије, дигитална трансформација индустрије Србије, без које она не може да очекује успешну будућност, просперитет и истинску срећу сваког њеног грађанина.
“Ми имамо још веће амбиције, ми хоћемо да теме попут вештачке интелигенције, роботике, паметних машина, проширене стварности, кибернетско-физичких система, и томе слично, буду наши развојни приоритети”, каже Поповић.
Навео је да дигитална иновација, односно дигитална трансформација привреде и српског друштва, није могућа без инжењера које школује Електротехнички факултет, и такође без истраживача који зналачки и са разумевањем прилазе овој стратешки битној теми за будућност Србије.
У последњих годину дана је, каже, разговарао са многим некадашњим студентима Електротехничког факултета који су данас на челу великих и успешних српских технолошких компанија и који запошљавају нове генерације инжењера.
Поповић је изразио задовољство што Електротехнички факултет у све већој мери подржава развој предузетништва, што све више студената занимају стартапови, акцелератори и што размишљају не само о томе како да се што боље запосле, него и како да сами са својим колегама нешто развију и направе.
“Драго ми је да покушавате да ваше наставне програме унапредите у том смеру и од мене и мог Кабинета можете очекивати пуну подршку и у том сегменту. Позивам вас да наставите да подржавате сарадњу са привредом, учешће у међународним пројектима, као и програмима нашег фонда за иновациону делатност који баш сада има отворен позив за сарадњу науке и привреде”, рекао је министар.
Навео је и да Влада Србије интензивно ради на развоју иновационог еко-система Србије, у свим његовим аспектима, укључујући и његов помак из простора науке ка простору бизниса.
“Иновација је бизнис, а технологија је инструмент. Ове године смо кроз различите програме подржали изградњу иновационе инфраструктуре у вредности већој од 70 милиона евра у градовима и регионима широм Србије”, рекао је Поповић.
Истакао је да инфраструктура и услови за функционисање Електротехничког факултета представљају питање од највишег значаја.
“Садашње стање је девалвирање ваше вредности, ваших доприноса и вашег значаја за будућност Србије. То морамо да решимо. Електротехнички факултет мора да као елитна институција буде смештен у одговарајућем, елитном простору, какав му и припада. Можете да будете сасвим уверени да ћу се најискреније борити за решење”, рекао је Поповић који је честитао присутнима Дан Електротехничког факултета.
© 2018 Сва права задржана