Буџет за иновације и технолошки развој је увећан два пута у односу на прошлогодишњи, каже министар без портфеља у Влади Србији, задужен за иновације и технолошки развој, Ненад Поповић.
Kако истиче за јавни сервис РТ Војводине, наставља се улагање у научно-технолошке паркове, иновационе стартап центре и друге пројекте.
“Србија се у 2018. години попела са дна на средину листе иновативних земаља у Европи”, каже Поповић, и додаје да је, према последњем извештају Европске комисије, Србија боље рангирана од чак 9 држава чланица ЕУ.
Он напомиње да је управо захваљујући ИТ сектору и иновативним технологијама српски извоз прошле године порастао за 30 одсто, у односу на 2017.
Наводи и да Србија располаже са висококвалитетним и школованим кадром, а сигурно је, како је рекао, да имамо најбоље техничке факултете јужно од Беча, али да финансије представљају проблем.
“У сектору иновација и технологија имамо више предлога него новца. Наши инжењери су наш највећи ресурс, а проблем је што многи напуштају земљу”, казао је он.
Kада је реч о сарадњи науке и привреде, истиче да ниједна европска земља нема задовољавајућу сарадњу у том погледу, изузев можда Швајцарске и Немачке, и наглашава потребу за бољим повезивањем науке и привреде.
Поред повећања буџета у текућој години за ИТ сектор, каже да је потребно запослити жене у већем броју.
“Желимо да буде што више жена предузетница и да отворимо стартап центре и у другим градовима где нема универзитета, да би млади имали шансу, како би могли да покрену свој бизнис и своје идеје реализују у пракси”, закључио је Поповић
© 2018 Сва права задржана