БЕОГРАД, 19. октобар 2019. године -„Знање је највреднији ресурс који Србија има. Наша земља нема нафту и гас, али има најбоље младе инжењере у овом делу Европе. Будућност Србије је у развоју инжењерства“, изјавио је министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић на свечаном отварању Сајма иновација у ДКЦ „Мајдан“.
Поповић је подсетио да Србија има дугу традицију у иновацијама.
„Наши великани попут Тесле, Пупина и Миланковића дали су изузетан допринос у развоју дигиталних технологија које су данас у свакодневној употреби“, рекао је Поповић.
Министар за иновације и технолошки развој каже да је неопходно да поставимо исте циљеве, које је Америка као технолошки најразвијенија земља на свету дефинисала, да до 2025. године, од укупног броја уписаних студената, њих 51 одсто буду полазници техничких факултета.
„Србија прати овај тренд, јер у наредним годинама, савремене технологије и иновације значајно ће утицати на промену постојеће структуре тржишта рада и на стварање нових професија. У томе је изузетно важна улога наших техничких факултета, који су међу најбољима у овом делу Европе“, навео је Поповић.
Поповић је истакао да су иновације и иноватори увек везани за технику, као и да окосницу сваке иновације чини јако инжењерство.
„Према истраживању америчког Стартап Џинома, најрелевантније светске организације за истраживање стартап екосистема, српски инжењерски кадар је сврстан међу пет најквалитетнијих у свету“, рекао је он и навео да је то прва значајна позиција када су у питању иновације у Србији.
„Са друге стране, Србија се по први пут појавила на листи пет најбољих иновационих екосистема у Европи поред Лондона, Барселоне, Тел Авива, Хелсинкија. Србија је препозната као најбоље место у Европи за улагање у стартапове, при чему је посебно оцењено знање наших стручњака, као и нове технологије у блокчејн и гејминг индустрији“, казао је Поповић.
Министар је подсетио да је за последње две и по године буџет за иновације у Влади Републике Србије увећан десет пута, док је преко 80 милиона евра уложено у изградњу два најсавременија Научно-технолошка парка у Новом Саду и Нишу, као и друге објекте иновационе инфраструктуре.
„Влада Републике Србије издвојила је средства за изградњу нове зграде Факултета организационих наука, где ће се школовати наши најбољи ИТ стручњаци, затим за изградњу Института за физику у Земуну, а издвојена су и средства за нови објекат и савремену опрему за Институт Биосенс из Новог Сада, који је лидер у примени дигиталних технологија у пољопривреди“, рекао је Поповић.
Поповић је навео да је изградњом осам Регионалних иновационих стартап центара у градовима који немају факултете, Влада Републике Србије омогућила да млади иноватори и предузетници поред савремене опреме, добију и менторску подршку за реализацију својих иновационих идеја, попут њихових колега у Европи и свету.
„Влада Републике Србије ће интензивно радити на томе да развија економију у Србији засновану на иновацијама и дигитализацији. Ресурсе за то имамо, а то су најбољи инжењери у овом делу Европе“, закључио је Поповић.
Ирена Вујовић председница Општине Савски Венац, обраћајући се присутнима, навела је да ова општина увек подржава идеје које се тичу ИТ сектора и да подржава политику Владе Републике Србије и Града Београда када је ова област у питању.
Декан Технолошко-металуршког факултета у Београду проф. др Петар Ускоковић је изјавио да иновације представљају најбољи начин да се постигнућа у научно-истраживачком раду и академском животу пренесу друштву, компанијама, привреди, и студентима.
Дводневни Сајам иновација реализује се у ДКЦ „Мајдан“ у склопу пројекта „Покажи нешто ново“. Циљ ове манифестације је развој економије базиран на знању, замишљен као место интеракције и успостављања нових сарадњи и партнерства између традиционалних грана и иновативних подручја.
Сајам реализује Удружење грађана „Локална самоорганизација“ под покровитељством Кабинета министра за иновације и технолошки развој, а у партнерству са Градском општином Савски Венац и ДКЦ „Мајдан“.
© 2018 Сва права задржана