02. мај 2019. године – Светски дан лозинки настао је са идејом како би се широм света проширила свест међу људима о томе колико је брига о њиховим електронским шифрама важна у заштити од крађе идентитета.
Ови мали крипто-кључеви служе као прва дигитална линија одбране од хакерских напада. Користимо их да бисмо заштитили наше финансије, здравствене евиденције, приступили електронској пошти, налогу на друштвеним мрежама, онлајн куповини, банкарским трансакцијама и неопходно је да у њиховом осмишљавању будемо што креативнији.
Истраживања су показала да коришћење 10.000 најчешћих лозинки дозвољава приступ рачунарима у износу од 98 одсто. Ова запањујућа статистика упозорава нас да је од изузетне важности да створимо јаку аутентификацију важним лозинкама како би се спречила крађа идентитета и други сајбер криминал.
Због тога избегавајте генеричке и лако претпостављене речи као што су имена, датуми, годишњице, име вашег кућног љубимца, бројеве у низу, називе омиљених бендова, јер такви подаци су већ транспарентни на вашим друштвеним мрежама.
Према подацима глобалног истраживања Националног центра за кибернетичку сигурност Велике Британије (NCSC) најучесталија лозинка на свету је комбинација бројева „123456“ коју користи чак 23,2 милиона налога, а на другом месту је шифра „123456789“ коју има 7,7 милиона корисника.
Више од три милиона налога у свету употребљава низ првих слова у горњем реду тастатуре „qwerty“ и „password“, а међу десет најпознатијих лозинки јесу „abc123“, „pasword1“ и „111111“.
Представник београдског одсека дигиталне агенције „Намицс“, Јан Келер, објашњава да је дигитализација довела до тога да су неки од свакодневних задатака људи претворили у полумеханичке радње. Било да откључавамо телефон, користимо имејл адресу, купујемо путем Интернета, или плаћамо рачуне, неопходно је да креирамо јаку шифру и да имамо јединствену лозинку, како бисмо спречили лако дешифровање пасворда, чувара нашег дигиталног идентитета.
Из ове агенције сугеришу да је један од најлакших начина за стварање јаког, а лако памтљивог пасворда формулисање реченице која је човеку значајна због нечега и њено комбиновање са симболима и бројевима. Додатно, није препоручљиво користити један пасворд за све налоге. Коришћењем различитих лозинки спречава се да сви налози једне особе буду хаковани у исто време.
Данашњи дан искористите да прођете кроз све ваше лозинке и учините их јачим, тако што ћете између осталог креирати бесмислене фразе, које ћете лако запамтити и онемогућити било ком хакеру да лако разбије ваш систем заштите електронског идентитета. Томе у прилог можете укључити аутентификацију са два факора за важне налоге.
Инспирисан идејом истраживача Марка Бурнетта, Интел Секјурити је у мају 2013. године преузео иницијативу да прогласи Светски дан лозинки. Од тада, сваког првог четвртка у мају обележава се овај дан, чији је циљ да створи свест о потреби за добром безбеднишћу лозинки.
© 2018 Сва права задржана